مریم محمدخانی

مریم محمدخانی جلوی شغلش در فرم‌ها چی می‌نویسد؟ «توی انشاهای دوران مدرسه می‌نوشتم می‌خواهم در آینده نویسنده شوم! تا سه سال پیش در فرم‌ها با خیال راحت می‌نوشتم دانشجو. دانشجو بودن دلپذیرترین شغل دنیا بود. الان چون سخت است توضیح بدهم دبیر تحریریه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان و لاک‌پشت پرنده دقیقا چی کار می‌کند، می‌نویسم معلم و خلاص!»

او متولد ۱۳۶۶ است، در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی خوانده، مدال طلای المپیاد ادبی دارد و از سال اول دانشگاه درگیر ادبیات کودک شده: «سال ۸۵ رفتم عضو شورای کتاب کودک شدم و آن‌جا دوره گذراندم. از همان زمان هم پراکنده کار ادبیات کودک را شروع کردم، با نشریات مختلف در زمینه‌ی نقد و معرفی کتاب همکاری می‌کردم و به پژوهش در این زمینه هم علاقه مند بودم. از سال ۹۰ هم که یک لاک‌پشتی چند آتشه شدم و تا همین الان دارم لاک‌پشت‌ها را پرواز می‌دهم!»

مریم محمدخانی در نوجوانی عاشق آن شرلی بوده و در جوانی عاشق هولدن، قهرمان ناتور دشت. اما نمی‌داند شبیه کیست. اگر قرار باشد یک نویسنده را انتخاب کند که جای او باشد بین نویسنده‌ی هری‌پاتر، جی.کی.رولینگ و رولد دال یکی را انتخاب می‌کند! او به لاک‌پشت پرنده ایمان دارد و فکر می‌کند معرفی کتاب‌های خوب و ترویج کتاب‌خوانی یکی از مهم‌ترین کارهای دنیاست. مریم محمدخانی کتاب خواندن، فیلم دیدن و بستنی شکلاتی خوردن را دوست دارد، زیاد به آینده فکر می‌کند، ادبیات کودک مهم‌ترین اتفاق زندگی‌اش است و پرحرف است و خیال‌پرداز!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *